Pamätáte si na arkády a to, ako im žiadne dieťa neodolalo? Tento trend bol doslova mániou v USA, no ak sme našli arkádové zariadenie aj u nás, ako deti sme jednoducho neodolali. Vypýtali sme si od rodičov peniaze na „kofolu“ či „pizzu“, papierové peniaze sme si dali rozmeniť na drobné a tieto drobné sme hádzali do arkády, na ktorej sme mohli hrať zábavné videohry ako Sonic, Streets of Rage, Double Dragon, Virtua Fighter a mnoho iných. Skrátka tie klasiky zo začiatku deväťdesiatich rokov. Išlo o automaty pre neplnoletých, peniaze sa na nich vyhrať nedali, len sa zabaviť s kamarátmi a dosiahnuť najvyššie skóre.
Ak ste s touto zábavou oboznámení a máte na ňu pekné spomienky, mám pre Vás skvelú správu.
Dnešná technikou nabitá doba, v ktorej je navyše moderné retro, prístup na internet a existuje množstvo emulátorov, nám veľmi napomáha k tomu, aby sme si takúto arkádu jednoducho zostrojili aj sami a to bez toho, aby sme do nej museli hádzať drobné.
Toto sa nezaobíde bez softvéru MAME. Je dostupný na intenete zdarma, no skutočne Vám odporúčam, pozrieť si na tento softvér návod, napríklad na Youtube, aby hry fungovali tak, ako majú. No žiaden strach, je to všetko zdarma a v podstate nenáročné, len sa zo začiatku musíme inšpirovať návodom, ako MAME funguje.
Ak sme splnili tento najdôležitejší krok, stiahneme si do MAME nejaké hry, ktorých je plný internet a sú zdarma, no ak ste sledovali návod, už to všetko viete. Pre ten skutočný zážitok si môžeme z e-shopu kúpiť nejaký retro joystick, na Amazone sa dá kúpiť aj originál ovládanie pre arkády, no ak chcete, môžete hrať i na klávesnici, alebo s „normálnym“ joystickom. Počítač či notebook pripojme k peknému monitoru, pripojme joystick, ozvučenie a zábava môže začať!
Alebo
Pre tých pravých šikulov však nájdeme aj návod, kedy si môžeme zhotoviť aj arkádu s pôvodným výzorom. Orežeme kartón, či zhotovíme arkádový tvar z dreva. Zoženieme alebo zostrojíme nejaký úplne lacný počítač, nainštalujeme doň MAME aj s hrami a nabootujeme ho, aby sa pri jeho zapatí spustil iba program MAME. Takýto počítač vsunieme do výrobku a vyrežeme priestor na obrazovku, do ktorého dáme nejaký monitor. Takisto vyrežeme priestor na arkádavý ovládač i na ozvučenie.
• Tento druhý tip „pre šikulov“ je však trochu extrém. V pohode stačí, ak budete nasledovať iba prvé riadky, ktoré som písal vyššie.