Na to, aby ste si dopestovali vlastnú a pritom aj bohatú úrodu, vám v skutočnosti stačia aj kvetináče. My sa pozrieme na pestovanie cukiet, ktoré ľudia považujú za veľmi rozmernú rastlinu na to, aby dokázala rásť na takto malo kúsku zeme. Ak jej však doprajete všetko potrebné, nemusí to byť vôbec žiadny problém. v kvetináčoch môžete samozrejme pestovať aj iné druhy zeleniny.
Základom pre túto zeleninu je dostatok tepla a slnečných lúčov. Preto rozhoduje hlavne to, kde kvetináč umiestnite. Ideálna je južná strana domu, alebo takto orientovaný balkón. Doprajte je taktiež dostatok vlahy. Na druhej strane ju však nesmiete prelievať. Väčšina druhov zeleniny, vyslovene neznáša trvalé premokrenie. V tom vám pomôže aj dobrá drenážna vrstva na dne kvetináča. Tú vytvoríte z hlinených črepov, konárov, alebo štrku. Použiť môžete aj kuracie vyvarené kosti. Nimi zabezpečíte rastline dostatok vápnika, ktorý sa bude do pôdy uvoľňovať postupne.
Ako sme spomenuli vyššie, ide o pomerne rozmernú rastlinu. Na to myslite aj pri výbere vhodnej nádoby. Tá by nemala byť menšia ako dvadsať litrov. Do jedného kvetináča posaďte iba jednu cuketu. Je však dobré, ak ich budete pestovať minimálne dve. Takto sa vám lepšie opelia a aj úroda bude omnoho lepšia. Na jej veľkosť myslite aj pri výbere správneho miesta. Myslite na to, že ide o popínavú rastlinu, pri dobrých podmienkach dokáže bez problémov preliezť aj na susedov balkón.
Dôležitá je aj vhodná pôda. Tá musí byť plná živín a obsahovať dostatok dusíka. Nemusíte však vôbec používať umelé hnojivá. Najlepšie vám pomôže vyzretý kompost a zapracovanie organického materiálu priamo do zeme. hovoríme napríklad o čerstvo pokosenej tráve, alebo lístí. Dusík a iné živiny sa budú takto do pôdy uvoľňovať postupne, takže rastline zabezpečíte presne to, čo potrebuje.