Keď si chcete zaviezť do domu jeden kábel na internet do jedného počítača, väčšinou s tým nebudete mať žiadny problém. Dokonca to nemusíte vo väčšine prípadov robiť vy, ale spravia to za vás iný. Tí, čo vám prídu zaviezť internet. No keď potrebujete zaviezť internet do viacerých počítačov, nastáva väčší problém.
1. Zásuvky s internetom
S nimi ste sa už asi stretli. Pichnete kábel do zásuvky a do počítača a ide vám internet. Jednoduché. Väčšinou sa na jednu zásuvku napájajú rovno dva káble. Pre istotu, keby sa náhodou chcel pripojiť ďalší počítač, hoci zatiaľ by tam bol len jeden. Ale potom nemusíte búrať stenu.
2. Vedenie káblov
Káble sa dajú viesť tromi spôsobmi:
a. V metrovej výške
b. Tesne pod stropom alebo
c. Pri zemi.
Najvýhodnejším vedením káblom je v metrovej výške. Pretože v tejto výške bývajú aj zásuvky. Nemusíte pri každej zásuvke zliezať dole alebo vyliezať hore. Ak však prídu dvere, musíte ich obísť.
3. Aké káble?
Káble sa dajú kúpiť rôzne, ale v prvom rade musíte zakúpiť také, aby mali na oboch koncoch koncovky RJ45. Pretože sa káble kupujú väčšinou vo veľkých baloch, koncovky a kábel kúpite osobitne. Preto si treba vypočítať dôkladne kalkuláciu na dané káble, koľko ich budete potrebovať. Na každý kábel sa potom pripočítava ešte rezerva pol metra. Keby náhodou, nikdy neviete.
4. Ich cesta
Najlepšie sa počíta dĺžka káblov pomocou pôdorysu, kde si vyznačíte kade budú dané káble viesť a kde budú zásuvky. To ako ich počítate si radšej zapíšte pre prípadnú kontrolu, aby ste sa vedeli k výpočtu vrátiť a nemuseli ho robiť nanovo. Káble začínajú od switcha do zásuvky. Podľa počtu počítačov môžete zvoliť aj množstvo switchov. Zvyčajne ak máte nad 10 počítačov, viac sa vám oplatí kúpiť dva switche, na ktorých ušetríte niekoľko stoviek metrov kábla.
Počítanie káblov nepatrí medzi obľúbené činnosti, ale môže to byť veľmi užitočné.
Takisto vám dám malú radu na záver: poriadne si prečítajte viaceré varianty ciest k zásuvke, nemusí byť práve tá prvá zvolená, najkratšia!