Bezpečný domov

Malý človiečik okrem krátkych chvíľ, keď spinká, capká nožičkami po podlahe a ručičkami skúša chytať všetko, čo má na dosah. Máte občas pocit, že nie je vo vašich silách byť úplne každý moment pri ňom? Lepšie pre vás, aj maličkého bude vytvoriť bezpečný domov.

moe

Poobzerajte sa okolo seba a porozmýšľajte, čím si môže vaše dieťa ublížiť.
V prvom rade sa budete musieť na čas vzdať obrusov na stoloch. Veľa úrazov býva práve obarením, alebo poranením predmetmi, ktoré boli na stole na obruse. Dieťa obrus stiahne a nešťastie je na svete. Ak dávate niečo na stôl, dajte to do bezpečnej vzdialenosti, kam malá ručička nedosiahne.

Ďalší krok budú elektrické zariadenia. Do zástrčiek dajte ochranné kryty. Zabránite tomu, aby dieťatko prštekmi, alebo rôznymi predmetmi prišlo k úrazu elektrickým prúdom. Čo sa prístrojov týka, čo najviac ich dajte z dosahu, hlavne kuchynské spotrebiče. Nenechajte visieť káble tak, aby ich dieťa dočiahlo. Takisto rôzne sálavé ohrievače by v čase prítomnosti dieťaťa v miestnosti byť vôbec nemali. Alebo aspoň oddelené neprekonateľnou zábranou.

Ak máte doma schody, zábradlie by malo mať otvory menšie, aby sa dieťa cez ne neprepchalo, takisto na začiatku schodov by ste mali umiestniť detskú zábranu.
Pád je totiž štatisticky najčastejším úrazom detí v domácom prostredí. Potom sú to úrazy popálením, utopenie, udusenie a otravy.
Na čo všetko si teda ešte treba dať pozor?

  • Okná zabezpečte detskou poistkou
  • Zásuvky na príbory, nože a iné ostré predmety takisto treba zabezpečiť
  • Na sklenené výplne dvier sa dá nalepiť ochranná fólia, ktorá zabráni rozbitiu
  • Lieky uschovávajte v zamknutej skrinke najlepšie niekde dosť vysoko
  • Z dosahu dieťaťa odstráňte pracie prostriedky a všetky chemikálie, nože, zapaľovače, sviečky a akékoľvek iné horľaviny a predmety, ktorými by si mohlo ublížiť
  • Pozor treba dávať na horúce nápoje, hrnce na okraji sporáka
  • Hračky kupujte podľa veku dieťaťa, aby sa nemohlo stať, že drobec vdýchne malé predmety, alebo si ich vopchá do nosa či spapá.
  • Pozor na tašky a vrecká z igelitu, aby si ich dieťatko nenatiahlo na hlavu

mytí
Najdôležitejšie je v žiadnom prípade nenechávať dieťa v miestnosti samé. Vždy naňho dohliadajte. Predvídajte. Zodpovednosť a úloha zabrániť úrazu je práve na vás, rodičoch.