Čo si predstavíte, keď sa povie typické slovenské jedlá? Hlavným, a zároveň národným jedlom sú bryndzové halušky. Sú rôzne špekulácie o pôvode bryndzových halušiek, že sú z Rumunska a boli k nám dovlečené rumunskými bačami. Ak je to pravda alebo nie, je to naše národné jedlo a to nič nemení. Avšak nie každému bryndza chutí. Pirohy na sladko a na slano sú tiež naše slovenské pochúťky. Naša kuchyňa je po historickej stránke známa jahňacím a bravčovým mäsom. Z príloh sú to hlavne zemiaky, ktoré si pestovali na svojich poliach naši predkovia. Niektorí si pestujú dodnes, aj keď v obchode nájdete zemiaky na typ prípravy. Samozrejme nesmie chýbať kapusta, bryndza, mliečne výrobky, slanina a iné. No ale aj tánaša slovenská kuchyňa obsahuje nejaké tie zahraničné jedlá -.
Polievky:
Taká najtypickejšia slovenská polievka je jednoznačne kapustnica. Vychutnať si ju môžeme hlavne na Vianoce, ale pokojne si ju môžeme uvariť v priebehu celého roku. Varí sa z kvasenej kapusty a zemiakmi. Ďalšie suroviny závisia od chuti človeka. Huby, klobáska, sušené slivky a kyslá smotana.
Medzi ďalšie obľúbené polievky patria fazuľová, šošovicová, rajčiaková, gulášová alebo kuracia, ktorá sa podáva k nedeľnému obedu alebo na svadbe. Typické pre nás sú kyslé polievky, ktoré sú ochutené octom.
Prívarky:
Spomínate si ako dieťa, keď vám ich v škôlke a neskôr v škole kuchárky pravidelne varili. Ľudia sa delia na dva typy: tí, čo ich ľúbia a tí, čo ich nemajú radi. Každopádne aj toto jedlo patrí k našej tradícií a nie je to nič zložité, ho pripraviť. Je to vlastne len taká, akoby zahustená polievka. Môže byť uvarený z koreňovej zeleniny. Môže obsahovať aj mlieko alebo smotanu.
Hlavným je asi zemiakový prívarok. Podávaný je s párkom. Tvoria ho uvarené zemiaky a kyslá smotana. Ochutený je bobkovým listom, octom, čiernym korením.
Poznáme aj šošovicový, kapustový, fazuľový, špenátový, hrachový.