Pred niekoľkými rokmi sme si nechali vymeniť zábradlie na vchodových dverách. Pred domom máme také klasické schodisko. Viete, ako z amerického filmu. Za ním je pekná menšia teraska, no a nakoniec samozrejme dom. Keďže toto mini schodisko vidí každý a hlavne ho máme na očiach aj my, povedali sme si, že si ho chceme urobiť naozaj pekným. Preto sme zrekonštruovali staré dubové schody, ktoré sme doplnili nerezovým zábradlím. Keď sme sa pre nové zábradlie ešte len rozhodovali, všade som sa dočítala, že sa o nerezovú oceľ netreba takmer vôbec starať. Áno, je pravda, že ho nemusíte lakovať a brúsiť. No ak sa na tento materiál pozriete z hľadiska toho, ako vyzerá, roboty je na ňom naozaj dosť. Nás najviac potrápili vtáky. Škvrny od ich výkalov nešli vyčistiť ani za svet. Tu je teda niekoľko typov, ako si s týmto problémom poradiť.
Ako odstrániť „špinu“ po vtáčikoch
Začnem, takpovediac, od konca, teda s tým, ako hovienka vyčistiť. Zábradlie najprv poutierajte vodou s klasickým čistiacim prostriedkom na riad. nikdy t však nerobte s drátenkou, lebo si zábradlie len viac poškodíte. Obyčajná handra alebo mäkká časť hubky je ideálna. Špinu sa snažte odstrániť hlavne čo najskôr. Ak totiž exkrementy necháte na nerezovej oceli čo i len dva dni, a navyše na priamom slnku, škvŕn sa nikdy nezbavíte. My sme si nakoniec museli zaplatiť uja majstra so špeciálnou lešťičkou na nerezovú oceľ. Ten nám zábradlie preleštil a bolo dobre.
Problémom je lepšie predchádzať
No a teraz k tomu, ako vtáky od tejto činnosti odradiť. Zabudnite na násilie! Nám pomohla plašička, no po chvíľke tie zvuky vadili už aj nám. Cédečká zavesené na terase sú hlúposť a navyše vyzerajú hrozne. Svoje urobila naša mačka, ktorá vtáky síce neloví, no pri pohľade na ňu si to asi väčšina z nich rozmyslí. Najlepším riešením však bolo to, že sme si na terasu zavesili pekné zvonkohry. Ten zvuk vtáky naozaj odradil a navyše vyzerajú a znejú veľmi pekne.